На Вінниччині стартував дворічний міжнародний проект з підтримки молодіжного підприємництва на селі «Спільні зусилля з об’єднання мереж  підприємницької молоді із сільської місцевості» – JORNEY (Joint Organization to Unite Rural Netvorks of Entrepreneurial  Youth). 4 березня  відбулась стартова зустріч, під час якої представникам влади, бізнесу, державного сектору, громадськості, представникам місцевих вишів і потенційним учасникам – молоді з сільської місцевості  розповіли про спрямованість проекту, його мету та значимість, зокрема, для Вінниччини. 

 

У зустрічі взяли участь: перший заступник голови обласної державної адміністрації Андрій Гижко, голова обласної Ради Анатолій Олійник,  представники Вінницької обласної Асоціації органів місцевого самоврядування, яка виступає координатором проекту, представники Агенції регіонального розвитку Вінницької області, яка є  партнером проекту, представники партнерських організацій з країн-партнерів: Департамент промоції та міжнародних зв’язків Маршалківської управи Лодзинського воєводства (Лодзь, Польща), «FORMA.Azione» srl (Перуджа, Італія), Департамент закордонних справ та міжнародних проектів міської ради Кутаїсі та громадська організація «Local Democracy Agency» (Кутаїсі, Грузія), громадська організація «Ganja European Youth Capital 2016 Public Union» (Ганджа, Азербайджан), а також «ALDA» - Асоціація агенцій місцевої демократії (Страсбург, Франція).  

Ключовою метою проекту є зниження рівня безробіття та сприяння розвитку підприємницького потенціалу сільської молоді в країнах Східного партнерства.

Голова Вінницької обласної Асоціації органів місцевого самоврядування Анатолій Олійник, вітаючи учасників, зазначив, що  проект реалізується з нашими партнерами  з Італії, Франції, Польщі (Лодзинське воєводство),  а також Азербайджану і Грузії, як країн Східного партнерства. Для цих країн є спільною проблема безробіття молоді у сільській місцевості. В рамках проекту JORNEY представники країн Східного партнерства, у тому числі – України, будуть ознайомлюватися з досвідом самозайнятості  у Франції, Італії, Польщі  з виїздом туди учасників  проекту. Планується створення спільної веб-платформи і клубів молодих підприємців, для того, щоб можна було на цій платформі, напрацьовувати спільні ідеї, підходи та зв’язки щодо вирішення цієї проблематики.

Проект JORNEY фінансується програмою європейського Союзу ERASMUS+, який виділив на його реалізацію близько 150 тис. євро, а також країнами-учасниками. Відтак, спільний кошторис проекту – 200 тис. євро, які використовуватимуться упродовж 23 місяців його дії – з 15 грудня 2018 року до 14 листопада 2020 року. З обласного бюджету Вінницька обласна Асоціація органів місцевого самоврядування як учасник проекту отримає на його реалізацію суму еквівалентну  4,8 тис. євро.

Перший заступник голови  облдержадміністрації Андрій Гижко підкреслив значимість проекту для  Вінниччини, оскільки  зараз у сільській місцевості спостерігається зменшення кількості і старіння  населеня. Та молодь, яка залишається, здебільшого має профтехосвіту, лише частина – вищу.  35% тих, хто отримує на селі статус безробітного – це  молодь у віці до 28 років, і серед них 80% – з вищою освітою. Це говорить про те, що саме молодь, яка має вищу освіту і кваліфікацію, не може себе реалізувати у сільській місцевості. Тому основний акцент цього проекту – вивчення досвіду самостійного створення   робочого місця молоддю  у п’яти країнах світу є дуже актуальним для нашого регіону. Він зазначив, що проект JORNEY стане доповненням кроків з підтримки підприємництва, які вже реалізуються обласною владою, зокрема, конкурсу стартапів, який підтримує реалізацію нестандартних бізнес-ідей сільської молоді.

За словами керівника проекту – заступника керівника секретаріату  Вінницької обласної Асоціації органів місцевого самоврядування Ольги Олійник,  цільовою групою проекту є молоді люди віком від 19 до 30 років, а також їхні майбутні ментори що проживають у Вінницькій області, Ганджабасарі  (Азербайджан), регіоні  Імеретія (Грузія), яких навчатимуть у ході проекту.

 Відтак, будуть залучені: 21 ментор, які візьмуть участь у навчанні в Італії та Польщі (по 7 осіб з України, Азербайджану та Грузії);  21 особа, що візьмуть участь в молодіжних обмінах в Італії та Польщі (по 7 осіб з України, Азербайджану і Грузії).

Проект надасть можливість фахівцям, які працюють з молоддю з України, Азербайджану та Грузії набути навичок менторства, а також знань, методів та інструментів задля підтримки сільської молоді та молодих підприємців.  Передбачено проходження тренінгових курсів у Польщі та в Італії, де учасники проекту зможуть підвищити свій рівень підприємницької освіти та ознайомляться з молодіжними ініціативами італійської та польської молоді, а також з прикладами успішного молодіжного підприємництва, соціального підприємництва, програмами підтримки молоді в країнах Європейського Союзу.

Крім цього, сприяння підприємницькій освіті та забезпечення менторів і молоді необхідними інструментами для розвитку підприємницьких навичок також відбуватиметься шляхом он-лайн навчання, обміну досвідом та кращими практиками.

Для цього в рамках проекту планується створення сайту, який буде ресурсом для онлайн-навчання за освітнім курсом, розробленим європейськими партнерами проекту. Ті, хто за підсумками навчання матимуть успішні результати, отримають менторську підтримку. Тобто, авторів цікавих ідей для створення власної справи навчатимуть писати бізнес-плани, підкажуть, де взяти гроші для його реалізації і підтримуватимуть консультаціями.

Також у ході проекту стимулюватиметься налагодження зв’язків між молоддю з країн Східного партнерства і їхніх з  європейських країн – учасників проекту, що можливо, стане підгрунтям для створення спільних підприємств. У країнах Східного партнерства у проект усього будуть залучені понад 300 учасників,  в тому числі 123 – на Вінниччині. Більше ста будуть злучені до Клубів молодих підприємців, які створюватимуться у межах проекту. На Вінниччині перші з них започаткуються  на базі обласної Асоціації органів місцевого самоврядування у партнерстві з Агенцією регіонального розвитку Вінницької області.