З 16 по 21 вересня проектний менеджер Агенції регіонального розвитку Вінницької області Антонюк Олена у складі групи представників АРР пройшла стажування у Республіці Польща. Тематика навчального візиту «Стартапи та креативні індустрії (дизайн)» передбачала ознайомлення з досвідом роботи Польської агенції розвитку підприємництва (PARP) з підтримки стартапів у різних галузях економіки і, особливо, у напрямку технічного дизайну та креативних індустрій.

Навчання організоване в рамках Проекту «Підвищення конкурентоспроможності регіонів України та розвиток польсько-української економічної співпраці». Проект фінансується програмою польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

Польські колеги з PARP (Польської агенції розвитку підприємництва) протягом 5 днів презентували  успішні програми підтримки малого та середнього бізнесу, що діють на державному рівні.

На сьогодні у Польщі зареєстровано 2млн. суб’єктів підприємницької діяльності, з них 99,8% - малий і середній бізнес. Великих підприємств 450 шт, тому підтримка саме МСП для Польщі є дуже важливою.

Також велику увагу у Польщі звертають на підтримку стартапів як польських так і закордонних. Колеги поділилися досвідом створення бізнес-інкубаторів, метою функціонування яких є підтримка стартапів переважно у галузях ІТ, ICT, інженерія, біоінженерія, машинобудування, нанотехнології, космічні технології, креативні індустрії. Бізнес-інкубатор забезпечує фінансову, консалтингову підтримку, юридичний  супровід, допомагає з пошуком інвестора, а для закордонних стартапів передбачена і візова підтримка.

   Новим напрямком роботи PARP  є ефективне поєднання креативності молодих технологічних компаній із фінансово-організаційним потенціалом великих корпорацій. Це пілотний проект ПАРП для стартапів. Головна ідея – виступити посередником між стартапом і великою корпорацією, які будуть взаємно корисні один одному.

У Польщі розроблена Стратегія популяризації польської економіки на міжнародних ринках (2016-2020рр). В рамках цього проекту польські стартапи і підприємці отримують дофінансування, консультаційні послуги для участі у міжнародних і світових виставках.

Активно розвивається у Польщі і мережа Центрів креативності -  інкубаторів для стартапів у креативних галузях, зокрема дизайну. Переваги таких Центрів у зосередженні у одному місці творчих людей, які можуть працювати, обмінюватися досвідом, навчатися і за невеликий проміжок часу (не більше 3 років) за підтримки центу (консалтинг, юридичний супровід, бухгалтерська підтримка) сформуватися як самостійний бізнес.

Досвід польських колег є цікавим для українських агенцій, оскільки PARP має двадцятирічний досвід підтримки підприємництва. Агенція регіонального розвитку Вінницької області вдячна польським колегам за можливість ознайомитися з успішними проектами. Цей досвід стане у нагоді в організації подальшої діяльності АРР Вінницької області.