Рік тому роботу над документом розпочала експертна група Швейцарсько-українського проєкту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO, з липня тривала інформаційно-просвітницька  кампанія для жителів області та органів місцевого самоврядування. Сьогодні ж головні положення Регіонального плану презентували в Іллінцях для керівників вінницьких громад. В обговоренні надважливого для області документа взяли участь голова Вінницької облдержадміністрації Владислав Скальський, голова Вінницької обласної Ради Анатолій Олійник, директор Швейцарсько-українського проєкту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO Юрг Крістен.

 Регіональні плани управління відходами — єдине правильне рішення для областей! Виробляючи від 350 до 500 тисяч тонн відходів усіх типів за рік, Вінниччина має невтішну і насправді загрозливу екологічну ситуацію. Як і в цілому в Україні, частина відходів осідає на полігонах, які давно перевантажені і працюють з порушенням екологічно-санітарних норм. Решта опиняється на стихійних звалищах, які є практично в кожному селі. Непотріб отруює людське здоров’я, але громади ще далекі від розуміння особистої відповідальності за вироблення сміття.

Владислав Скальський, голова Вінницької облдержадміністрації: «Ми маємо ключові опори реформи управління відходами в Україні. Це Національна стратегія-2030, Національний план управління відходами та рамковий закон про відходи. Але саме Регіональний план дає нам чіткі орієнтири, що робити з відходами у Вінницькій області. Цю реформу неможливо втілити без органів місцевого самоврядування, тому сьогодні офіційно розпочинається діалог між громадами, щоб наближати не лише кількісні результати змін, але й змінювати суспільну модель поведінки з відходами».

Анатолій Олійник, голова Вінницької обласної Ради: «Вирішення «сміттєвої проблеми» — один із пріоритетів області на ближчі 10 років. І єдиний можливий шлях впливу на ситуацію — це створення комплексної системи управління відходами в регіоні. Причому запобігання утворенню відходів, а не їхнє вивезення на звалища є кінцевою метою цього процесу. На нас чекає тривала робота і співпраця з усіма учасниками змін. Але сьогодні важливо, що Вінниччина вже має важливий план дій, і це є наш сценарій здорового майбутнього!»

Юрг Крістен, директор Швейцарсько-українського проєкту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO: «Як проєкт міжнародної технічної допомоги ми пропонуємо певну модель управління відходами, перш за все технологічно та економічно доступну. Опираючись на заходи Національного плану, ми все ж перевіряємо, чи можна виконати той чи інший захід на рівні регіону. Проект DESPRO готовий до діалогу щодо конкретних рішень, що закладаються до Регіонального плану управління відходами у Вінницькій області».

Масштабне укладання вихідної інформації — а це збір даних щодо всіх видів відходів за останні 10 років — стало основою для 1 і 2 розділів Регіонального лану. Тепер ми маємо ґрунтовний аналіз наявного стану системи управління відходами з опорою на особливості адміністративного устрою, демографічної, соціальної та економічної характеристик області.

«Проведено насправді величезну та клопітну роботу, — ділиться Дмитро Лазненко, експерт-консультант DESPRO з питань управління відходами. — Адже План крім загальної характеристики системи управління відходами вперше описує всі види відходів у Вінницькій області: не лише звичні муніципальні (побутові), але й небезпечні, промислові, відходи будівництва та знесення, сільського господарства, відходи упаковки, електронного та електричного обладнання, медичні, відпрацьовані джерела живлення, осади стічних вод від комунальних очисних споруд».

За результатами такої аналітики фахівці проекту DESPRO розробили наступні розділи Плану, що стосуються технологічного забезпечення систем управління муніципальними відходами, визначення кластерів управління ТПВ, а також сценаріїв управління небезпечними відходами. Триває верифікація (підтвердження та перевірка) цих розділів, але важливо, що документ пропонує розподіл області на кластери — території, у межах яких можна максимально оптимізувати всі витрати, скоординувати логістику і технологічні рішення. Кластер має об’єднати кілька районів чи ОТГ області, де проживає щонайменше 150 тис. людей, які утворюють принаймні 50 тис. тонн відходів за рік. Кожен кластер матиме полігон, що відповідатиме вимогам ДБН і враховуватиме вплив на довкілля. Іще тут будуть сміттєсортувальна лінія, перевантажувальна станція, діятимуть єдина чи скоординована система збирання та вивезення відходів і, як варіант, тарифна політика. Таких об’єднань у Вінницькій області може бути 5-6.

«Крім аналізу таких зон оптимального охоплення, План пропонує альтернативи щодо технологічного забезпечення системи управління відходами області, — коментує В’ячеслав Сороковський, експерт з питань децентралізації та публічних послуг DESPRO. — Тому в контексті правильного розуміння положень Плану дуже важливі публічні обговорення, діалог між громадами, діалог усередині громад, серед органів місцевого самоврядування. Документ гнучкий, і тому його можна коригувати відповідно до соціальних, економічних, культурних особливостей окремої громади».

Нові суспільні питання, особливо ті, що стосуються управління відходами, потребують якісного посилення обізнаності у цій сфері. Щоб пояснювати, як загрозлива ситуація з відходами стосується кожних жителя і жительки регіону, протягом трьох місяців тривала інформаційно-просвітницька кампанія із залученням можливостей регіональних телебачення і радіо, соціальних мереж та інтернету. Розроблені айдентика Регіонального плану, єдиний візуальний стиль і  комплект доступної інфографіки. Користуватися цими матеріалами легко і зручно, але зміна суспільної поведінки у сфері поводження з відходами — процес довготривалий.

Наталя Гижко, директорка Агенції регіонального розвитку Вінницької області: «Не всі органи місцевого самоврядування, які повністю відповідають за організацію надання послуг з поводження з відходами, готові вичерпно розповісти про ситуацію в своїх громадах. 2 місяці тому ми надіслали анкети до 490-та громад і отримали лише 81 відповідь. Прикро, але в 41-й із цих громад відсутня спеціалізована техніка для вивезення відходів, у 12-ти громадах сміття вивозять щотижня, у решті — раз у два тижні і рідше. 12% громад узагалі не мають послуг з вивезення відходів, а 77% — жодним чином їх не сортують».

Презентація в Іллінцях — це лише перша спроба публічно обговорити початкові важливі розділи Регіонального плану. Діалог між громадами та всередині громад безпосередньо впливатимуть на зміну ситуації з відходами. Але це поки що єдиний правильний шлях скорочення згубного впливу відходів на довкілля і людське здоров’я.