З початку року в області розпочато впровадження пілотного проєкту «Розроблення місцевого плану управління відходами у рамках «Південного кластеру» (далі МПУВ), який  реалізується в рамках Регіонального плану управління відходами у Вінницькій області до 2030 року та у рамках виконання Національної стратегії управління відходами до 2030 року за підтримки Проєкту "Підтримка децентралізації в Україні "/DESPRO.

Для реалізації пілотного проєкту створено робочу групу з розроблення місцевого плану управління відходами у рамках «Південного кластеру»  до складу якої входять представники 11 громад (Шпиківська, Тульчинська, Брацлавська, Ладижинська, Городківська, Крижопільська, Піщанська, Студенянська, Томашпільська, Ямпільська, Вапнярська), структурних підрозділів ОДА, Агенції регіонального розвитку  Вінницької області, експерти проєкту DESPRO. Впродовж лютого-березня відбулось 4 тематичних засідання робочих груп з розроблення МПУВ, а саме:

24 лютого – щодо вирішення наявних та попередження нових проблем, що мають відношення до сфери управління відходами «Південного кластеру».

17 , 18,  19 березня – засідання робочої групи із громадами, під час яких учасники обговорювали питання щодо захоронення відходів (розміщення полігонів другої черги, розміщення регіональних полігонів). Учасники: представники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування  11 громад Південного кластеру (за графіком).

25 березня – засідання робочої групи щодо створення сміттєсортувальних ліній та пунктів підготування вторсировини на території кластеру. Учасниками стали представники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування 11 громад Південного кластеру (за графіком).

Під час засідання учасники робочої групи обговорили можливість створення сміттєсортувальних ліній і пунктів підготування вторсировини та розглянули варіанти будівництва двох сміттєсортувальних ліній:

  • в Тульчинській територіальній громаді (з можливістю обслуговування території колишнього Тульчинського району і м. Ладижин);
  • в Ямпільській територіальній громаді (орієнтованої на обслуговування території Ямпільської територіальної громади).

Приємно відзначити, що бажання мати власну сортувальну лінію вже не є ключовим фактором для громад, і з ним можна легко боротись, коли задати собі кілька логічних питань:  який об’єм вторинної сировини збирає громада, яка логістика (з якої відстані її везуть), яка товарна партія формується в місяць,  яка  ціна за кг/т та куди збувати.  І наостанок, які витрати на утримання сортувальної лінії та працівників.