Які маєте проблеми щодо поводження з відходами у вашій громаді?

У попередній статті ми інформували вас щодо створення цивілізованої послуги з управління відходами в громаді, але дане питання викликає ряд обгрунтованих зауважень,  таких як:

 

- застарілість чи відсутність матеріально-технічної бази,

- низький рівень охоплення населення послугою з вивезення ТПВ,

- обмежені фінанси, 

- несплата за послугу та відмову від укладання договорів,

- занедбаність наявних сміттєзвалищ,

- нестача кваліфікованих кадрів, щоб вирішувати проблему

- і, звісно ж, низька обізнаність жителів.

Вихід – у плануванні. Як би просто це не звучало, та лише місцевий план дій з управління відходами, розроблений з сусідніми громадами,  допоможе вам уникнути сміттєвого колапсу. І тут важливим є перший крок: розуміння поточної ситуації, і для цього потрібно наступне:

  • визначте, яка морфологія побутових відходів вашої та інших громад і які відстані для вивезення ТПВ,
  • -проведіть облік відходів та паралельно зменшуйте об’єми захоронення через правильне сортування і перероблення;
  • чітко сформулюйте спільні для партнерських громад завдання: куди йдете і чого хочете досягти.
  • визначте план заходів та джерела фінансування: як ви це зробите і за рахунок чого зможете це зробити.

І обов’язково подбайте про комунікацію, причому паралельно з етапом оцінки ситуації. Ваші рішення мають сприймати і розуміти, а для цього формуйте довіру та потребу в змінах.

Отже, працюючи над місцевим планом управління відходами, пам’ятайте про співробітництво! Об’єднуйтеся з іншими громадами та не оминайте увагою співпрацю. Зважте, що в перспективі кожен із шести кластерів управління відходами в нашій області має утримувати один полігон, що відповідає нормам. Місцеві плани – це логічне продовження Національної стратегії управління відходами до 2030 року, Національного плану поводження з відходами та Регіонального плану, що вже розроблений та схвалений Вінницькою ОДА ( https://cutt.ly/bmJIGlh ).

Звісно, система ваших дій має бути технологічно та економічно ефективною й доступною. Тому якщо не вистачає обізнаності з цих питань, зверніться до Агенції регіонального розвитку Вінницької області. Цивілізоване поводження з відходами – це насправді ваш місцевий вибір.

Інформація створена в межах проєкту «Інформаційно-комунікаційна підтримка місцевого плану управління відходами для Південного кластеру у Вінницькій області», що впроваджується Агенцією регіонального розвитку Вінницької області за фінансової підтримки проєкту "Підтримка децентралізації в Україні", DESPRO.