Офіс з розвитку підприємництва та експорту, Дія.Бізнес, Advanter Group, Andrii Dligach спільно з Глобальний договір ООН в Україні опитали бізнес щодо Найкращих доступних технологій та методів (НДТМ).

Мета опитування — дізнатися про стан та потреби українського бізнесу під час воєнного стану, а також про наміри щодо врахування екологічної модернізації під час післявоєнного відновлення.

 

Ключові знахідки:

  • Загальні прямі втрати МСБ за п’ять місяців війни оцінюють у $87 млрд. Показник дещо збільшився, якщо порівнювати з попередньою хвилею досліджень.
  • 39,9% підприємств повністю або майже повністю припинили роботу з 24 лютого 2022 року. Це вдвічі менше від показника з початку вторгнення.
  • Загальні потреби МСБ у фінансуванні за їхніми ж оцінками — $63,5 млрд.

Топ ключових рішень на майбутнє:

  • 41,6% бізнесів планують надалі розвиватись і конкурувати через унікальні ділові зв’язки та партнерства.
  • 38,9% — через технологічні інновації.
  • 20,9% — використовуючи бізнес-інновації.

 

Плани бізнесу щодо відновлення згідно з НДТМ, найкращими доступними технологіями та методами управління (Директива 2010/75/ЄС «Про промислове забруднення»):

  • 15,7% бізнесу фіксують, що їм відомо про НДТМ для їхньої сфери, решта кажуть, що ні. Тому дуже важливо провадити надалі інформаційну кампанію з підвищення обізнаності серед бізнесу щодо впровадження НДТМ.
  • Найкраще про НДТМ обізнані представники сільськогосподарської сфери, телекомунікацій, різних видів промисловості та машинобудування.
  • 8,2% бізнесу планують робити оцінку відповідності НДТМ, 1,2% підприємств її вже зробили. 47,7% опитаних — у роздумах. Переважно до них належать представники промислової переробки, харчової промисловості, виробництва меблів та будівництва.

Період опитування: 20.07–01.08.2022. Кількість респондентів: 842 власники та CEO підприємств.

Короткі висновки експертів:

"Надихає, що приблизно 40% із них бачать свій розвиток через впровадження технологічних інновацій та зорієнтовані на розвиток експорту. Приблизно 50% думають над тим, щоб враховувати в процесі відбудови НДТМ, які є європейськими нормами енерго- та екоефективності для промисловості", - Сергій Лобойко, Голова Центру розвитку інновацій

"Водночас ми бачимо, що для частини бізнесу в Україні впровадження передових екологічних практик на основі НДТМ, які сьогодні законодавчо не закріплені в Україні, є першочерговим завданням. Окремі компанії інвестували значні кошти для приведення виробничих процесів у відповідність до європейських норм", - Ольга Євтігнєєва, координаторка Climate Ambition Acelerator Глобального договору ООН в Україні

Детальніше про ставлення бізнесу до НДТМ - https://cid.center/the-state-and-needs-of-businesses-for.../

Опитування проводилось в рамках Ініціативи для відновлення економіки, розвитку підприємництва та експорту в Україні (https://business.diia.gov.ua/economic-recovery) за підтримки Європейського Союзу (European Union in Ukraine, Eastern Partnership Civil Society Facility, GDSI Limited).