8 березня як Міжнародний день прав жінок і миру, проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1975 році.  Загалом, у  витоків свята стоять комуністи, а величезний вплив на його розвиток мав СРСР, тож виникають пропозиції перенести або взагалі скасувати "Міжнародний жіночий день" в Україні. В Україні цей день є державним вихідним і традиційно Міжнародний жіночий день асоціюється не із боротьбою за права, а із квітами та подарунками.

 

Звідки ж взялося 8 березня і чи дійсно ця міжнародна дата та як свято пролетарок перетворилося на "день весни"?

 

Історія виникнення цього свята розпочалася ще з середини 19 століття, коли жінки почали організовувати мітинги, метою яких було досягнення рівних прав. Саме ці заходи зумовили появу свята 8 Березня.

У цей день у 1857 році робітниці Нью-Йоркських фабрик влаштували демонстрацію. Жінки хотіли отримувати таку ж зарплатню, як і чоловіки. Крім того, активістки привернули суспільну увагу до питання освіти, права голосувати на виборах та поліпшення трудових умов. Так у світі почали виникати жіночі профспілки.

На початку 20 століття, знов у Нью-Йорку, 15 тисяч жінок вийшли на мітинг. Згодом у Данії пройшла друга Міжнародна коференція працюючих жінок. На ній активістка Роза Люксембург та очільниця групи соціал-демократичної партії Німеччини Клара Цеткін запропонували ідею започаткувати Міжнарожний жіночий день. Це пролунало як заклик до всіх жінок світу стати на боротьбу за рівні права. Жінки багатьох країн приєдналися до боротьби проти злиднів, за рівноправність, за право на працю, повагу до своєї гідності, за мир.

І на початку 20 століття масові жіночі демонстрації за свої права відбулися в багатьох країнах світу. Ідея свята знайшла потужну підтримку серед країн соціалістичного табору. Однак спочатку його відзначали у лютому. 

В СРСР свято втратило своє політичне забарвлення і перетворилося на одне з небагатьох неполітичних свят. І, наразі, свято сприймається радше як комуністичний пережиток, ніж справжній вираз феміністського руху.

 

В Україні цей день донедавна пов’язували з тюльпанами та весною. Справжня причина, чому замість демонстрацій з’явилася банальна букетна традиція невідома. Є думка, що у радянському союзі свідомо прийшли до викорінення боротьби за права жінок. Поступово у країні совєтів зникали жіночі відділи, котрі займалися агітацією та освітою. Справжню тематику свята замінили на оспівування весни та материнства.

 

В Україні справжній сенс свята став останнім часом відроджуватися. Цьому посприяли різні громадські та міжнародні організації. Нині все більше жінок погоджуються, що Міжнародний день боротьби за права жінок – це нагода заявити про рівноправ’я. Однак суперечки навколо цієї дати не вщухають.

 

Зараз у Верховній Раді України зареєстровано одразу декілька законопроектів стосовно перенесення чи скасування події. Зокрема, як альтернативу пропонують відзначати День українки 25 лютого. Напередодні, у застосунку Дія, українці голосували за подальшу долю цього дня. 1,3 млн респондентів віддали свій голос за те, щоб 8 березня залишалося вихідним днем.

Facebook

ardvin.org@gmail.com

м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, кімн. 125

Телефон: 0432 50-85-80

Development site Webhit

All rights reserved 2023

Цитування, копіювання окремих частин текстів, зображень або відео, передрук чи будь-яке інше поширення інформації Інформаційно-аналітичного ресурсу «Агенція регіонального розвитку Вінницької області» можливі за умови посилання на джерело. Для інтернет-видань гіперпосилання на ardvin.org.ua обов’язкове.